Начало > Зидария
Зидарията е неотменен строителен процес. С негова помощ се изграждат всички прегаждащи вътрешни и фасадни- външни стени във всички сгради с монолитна скелетна конструкция. Стените в една сграда се делят на три групи- Фасадни- външни, вътрешни разделителни и вътрешни преградни. При външните стени при използването на нови тухлени системи тухлите са с по голяма дебелина за да осигурят по голяма енергийна ефективност. Разделителните са със среден размер за да осигурят по добра звуко- изолация между отделните апартаменти. А преградните зидарии дебелината е минимална 12,5см да да не се губи обем от отделните помещения в един апартамент.
При изпълнение на зидарските дейности винаги се започва от първият ред като се подвежда в една равнина. При направата на зидарията блокчетата трябва да се презастъпват за да предават достатъчно устойчиво натоварванията. Зидарията във вътрешните и външните ъгли се презастъпват за да усигурят надежност и здравина на целия зид в случай на земетресения или механични удари. Тухлите за укрепват една за друга с помоща на специален лепилен разтвор с минимална фуга межу отделните блокчета. Където се налагат отвори за врати и прозорци се използват така наречените щурцове. Тяхната роля е да премостят отвора за прозореца или вратата и да осигурят равна и здрава основа върху която да стъпят тухлите от следващите редове.
Офертата се дава след оглед на място! Местата, където тези разтвори се произвеждат, са специализирани цехове, а понякога производството се извършва и на самата строителна площадка. Технологията за приготвяне на варови или варо – циментови разтвори включва три основни етапа. Първият от тях е свързан с доставката на материала. Другите два са съответно гасене на варта и разбъркване. Гасенето на варта само по себе си представлява смесването на негасена вар с вода, което е механизиран процес. Горещата вода спомага много за това процесът на гасене да се ускори. Технологията обаче се променя във всеки конкретен случай, за да не се получи „удавяне и прегаряне” на негасената вар. Варното мляко се прецежда през сито и се изсипва в ями за обезводняване и отлежаване, като този процес продължава около 15 – 20 дни. То добива маса, подобна на тесто. При приготвянето на разтворите циментът се дозира на по маса, а варта заедно с добавъчните материали и водата – по маса и обем. Технологичната последователност следва по този ред – при варовите разтвори варта се разбива предварително, а след това се прибавя пясъкът и накрая идва ред при необходимост на допълнително количество вода за постигане на желаната консистенция.
Към варното мляко при варо – циментов разтвор се прибавя суха смес от цимент и пясък, след което се добавя необходимото количество вода. Често употребявана е тухлената зидария, като при полагането на първия ред, това трябва да става върху абсолютно хоризонтална повърхност, която се проверява с мастар или либела. Задължително се полага само един пореден ред, а не два или повече наведнъж. В случай че се налага преместване на тухла, която вече е положена, се отстранява цялата свързваща смес и се поставя нова тухла. По отношение на хоризонталните фуги, те трябва да бъдат с дебелина 1.2 см. От външната страна на зида за целта се опъва канап, привързан към зидарията или към редо указатели.
Гипсът се маже на топки, съответно едната в горния, а другата в долния край на майката. Плочките се залепват на двете топки от гипс. Следващата стъпка е свързана с взимането на мастара и нивелира. Нивелирът се поставя върху мастара, а мастарът – върху двете пилета, които трябва да бъдат нивелирани по вертикалата. Необходима е внимателна и прецизна работа, без прилагането на излишна сила. Когато пилетата лежат в една равнина под мастара и нивелира върху него показва точен вертикал, това показва, че работата по правенето на пилета е приключена. Зидарията и замазката са две от най-често срещаните строителни услуги. И двете намират приложение на много места. Рстрой осигурява качествено извършване на двете процедури и използва само качествени и трайни материали.