Начало > ОВ
Инсталацията от този тип е от съществено значение за всеки дом и офис, защото именно благодарение на нея се осигурява подходяща стайна температура за всеки сезон. Така че винаги, когато се прибягва до монтирането на такова съоръжение, е добре за поръчителите да познават поне в общи линии основните му компоненти. На първо място изпъква котелът, който представлява стационарно съоръжение за добив на топлина. Тя се използва предимно в отоплителните инсталации, а веднага след него по важност се нарежда горелката. За нея се предполага, че е добре позната на всички нас.
Но ОВ се състои и от много други отделни елементи, без които всъщност не може да функционира пълноправно и качествено. Таблото за управление обикновено е снабдено с микропроцесор, което е причина управлението да се нарича микропроцесорно, а основното му предназначение е да осигурява пълна или частична автоматизация на инсталацията. За следенето на външната температура се използва външният датчик, който е общо четвърти поред в компонентната структура на отоплителните инсталации. Стайното командно управление може да се програмира на различни вълни и се управлява от разстояние. Топлоносителят в подаващата линия е разположен след триъгълния вентил, а за да се следи температурата, отново има датчик. Предпазният клапан, манометърът и термостатният вентил допълват списъка на 9 от общо 18 основни компонента. Следва отоплително тяло радиатор, което служи за индивидуалната регулация на температурата в помещенията. Серпентината за подовото отопление представлява повърхностно лъчисто отопление, при което няма видимост от отоплителни тела. Смесителният трипътен вентил чрез смесване регулира температурата на топлоносителя. За осигуряване циркулацията на топлоприносителя в тръбопровода между източника на топлина и консуматора на топлина се използва циркулационната помпа. Под консуматори на топлина обикновено се имат предвид отоплителни тела и нагреватели.
Последните пет компонента на ОВ са също толкова важни за функционирането й, колкото всички останали. Мембранният затворен разширителен съд поема температурното разширение на водата в инсталацията. Обезвъздушителят от типа автоматичен на свой ред предотвратява задържането на въздух в инсталацията. Възвратният клапан е компонент, чието наименование достатъчно ясно показва за какво служи. Така стигаме и до последните два ключови елемента на ОВ, без които е немислимо да говорим за качествена инсталация за отопление. Коминът служи за извеждане на вредните и превърнали се в дим газове, тоест те са изгорели. Котелното помещение има нужда и от пресен въздух, а той се осигурява най-добре благодарение на наличието на вентилационната решетка. Предпазният клапан на ов инсталациите, освен че е протектор, обезопасява инсталацията спрямо налягане. За манометъра може да се каже още, че служи основно за индициране на налягането в инсталацията. Без наличието дори на един от всички компоненти, притежателите на такава инсталация рано или късно ще се принудят да я ремонтират.